Friday Night Results and Week 8 Prediction

0

JACKSONVILLE, Florida. – Seven weeks of high school football season is almost in the books – the Northwest Classic takes place on Saturday – and things are becoming more and more precise.

There remain eight unbeaten in the region – Bartram Trail, Bradford, Brunswick, Interlachen, Palatka, University Christian, Trinity Christian and Ware County.

There were a host of spectacular games in the region in Week 7, including four one-possession games on Friday night.

Baldwin edged Yulee 20-17 in our Friday football match of the week and moved closer to a district championship.

Sandalwood won their second game in four days, cutting Parker 20-19. The Saints (3-3) beat Nease 51-31 on Tuesday night and went into Thursday night’s 1-4M District opener against the Atlantic Coast without a win on a tear.

Episcopal (5-1) surged in the closing minutes to edge Englewood 36-29.

And Ponte Vedra knocked out No. 9 Super 10 Bishop Kenny from the undefeated ranks with a 32-31 victory. Recipient Wyatt Rogers caught a two-point conversion pass from Ben Burk with 2 seconds left to give the winning points to the Sharks (3-3). They trailed 31-17 at the end of the fourth quarter before a blistering comeback over the Crusaders (6-1).

Those games joined Creekside’s wild 49-48 win over Oakleaf a night earlier to give Week 7 a nod as one of the best weeks in football in 2022.

No 1 Trinity Christian overcame a tough Riverside battle to claim a 30-14 victory, spoiling the Generals’ dedication to their new grass football pitch. Superintendent Diana Greene cut the ribbon on the first grass pitch for a Duval County public school on Friday night and the Generals fought their way into a 14-way game against the Conquerors (6-0) in the fourth quarter.

Trinity pulled out late to set up a de facto District 1-1M title matchup against fifth-placed University Christian (7-0) next week. UC got four touchdowns from Orel Gray in a 42-6 rout of North Florida Educational.

No. 2 Bartram Trail shut out No. 10 Fleming Island, 17-0, essentially knocking the Golden Eagles (3-2) out of the district playoff chase.

Fletcher stayed hot and earned his best win of the season with a 22-8 win over No. 6 White. Senators are 5-2 in coaching ciatrick fason Second Season.

Saint Augustin Locklan Hewlett lit up Nease for 274 passing yards and five touchdowns in a 58-41 win over the Panthers in a St. Johns County showdown. Devonte Lyons added 276 yards and three rushing touchdowns for the Yellow Jackets (4-3). by Nease Marcus Stokes, a Florida clerk, passed for 242 yards and rushed for 80 in the loss, but the Panthers couldn’t slow St. Augustine on defense. They allowed a combined 109 points in games against Sandalwood and the Yellow Jackets this week.

Florida Friday Night Scoreboard Week 7

District games indicated with *

Baldwin 20, Yulee 17

Bartram Trail 17, Fleming Island 0*

Bolles 42, Tru Prep 12

Cedar Creek Christian 34, Eagle View 20

Columbia 26, Orange Park 7*

Crescent City 38, Keystone Heights 18

Eau Gallie 35, Flagler Palm Coast 20

Episcopal 36, Englewood 29

Fernandina Beach 39, Paxon 8

Fletcher 22, White 8

Gainesville Eastside 35, Ridgeview 10

Gainesville Oak Hall 41, Harvest Community 3

Gainesville St. Francis (1-4) at St. Joseph (1-4), end

Hilliard 46, Providence 14

Interlachen 44, Taylor Pierson 0

Mandarin 28, Westside 0

Middleburg 41, clay 12

Palatka 61, Space Coast 8

Ponte Vedra 32, Bishop Kenny 31

St. Augustine 58, Nease 41

Sandalwood 20, Parker 19

Spruce Creek 38, Atlantic Coast 7

Suwannee 40, Santa Fe 0

Tocoi Creek 20, Menendez 6

Christian Trinity 30, Riverside 14

Union County 42, Dixie County 6

Christian University 42, NFEI 6*

Westminster Academy 35, Bishop Snyder 6

West Nassau 24, Gainesville PK Yonge 12

Wolfson 35, Stanton 7

Young Kids in Motion (2-2) at Christ’s Church (0-5), late

Zarephath Academy 33, Hollis Christian 6

Georgia Friday Night Scoreboard Week 8

Brunswick 44, Lakeside Evans 10*

Camden County 21, Richmond Hill 14*

Charlton County 35, Turner County 0*

Glynn Academy 13, South Effingham 9*

Ware County 42, Jenkins 14*

Saturday October 8

Ribault (3-3, 0-1) at Raines (4-1, 0-0), 2 p.m.*

Stopped: Baker County, Bradford, First Coast, Jackson, Matanzas.

TV coverage

Football Friday Game of the Week preview: Yulee to Baldwin

Football Friday Game of the Week on the Morning Show: Yulee at Baldwin

Football Friday game of the week: Baldwin 20, Yulee 17

Week 7 All-Star of the evening: Baldwin QB Jalen Hitchens

Week 7 Game of the night: Ivan Johnson of Brunswick with a defensive touchdown

Great 10: How our Super 10 fared in week 7

soccer friday: Bartram Trail 17, Fleming Island 0*

soccer friday: Bolles 42, Tru Prep 12

soccer friday: Brunswick 44, Lakeside Evans 10

soccer friday: Episcopal 36, Englewood 29

Football Friday: Fletcher 22, White 8

soccer friday: Mandarin 28, Westside 0

soccer friday: Middleburg 41, Clay 12

soccer friday: Ponte Vedra 32, Bishop Kenny 31

soccer friday: Sandalwood 20, Parker 19

soccer friday: Trinity Christian 30, Riverside 14

soccer friday: Christian University 42, NFEI 6*

Football Friday: Wolfson 35, Stanton 7

8 week schedule, Florida

Monday October 10

Taylor Pierson (1-4, 0-0) at Crescent City (2-3, 0-0)*

Thursday October 13

Atlantic Coast (0-6, 0-0) at Sandalwood (3-3, 0-0), 6:30 p.m.*

Hamilton County (1-3) at Stanton (0-6), 6:30 p.m.

Matanzas (2-4, 0-1) at Gainesville (0-7, 0-2)*

Parker (1-6, 0-1) at First Coast (4-1, 1-0), 6:30 p.m.*

Wolfson (3-3, 0-1) at Bolles (4-3, 1-0), 7:30 p.m.*

Friday October 14

Baker County (4-2, 1-1) at Yulee (3-2, 0-1)*

Bartram Trail (6-0, 1-0) at Creekside (5-1, 1-1)*

Church of Christ in Providence (2-4, 0-1)*

Eagle’s View (1-4) vs. Bishop Snyder (4-2)

Episcopal (5-1, 0-1) at Bishop Kenny (6-1, 1-0)*

Fort White (3-3) at Dixie County (2-4), 7:30 p.m.

Fletcher (5-2, 1-0) at Englewood (3-3, 0-1), 6:30 p.m.*

Gainesville Oak Hall at Cedar Creek Christian (4-1)

Gainesville PK Yonge (1-5) at St. Joseph

Hawthorne (4-1) at Union County (5-0), 7:30 p.m.

Harvest Community (2-3) at Aucilla Christian (4-2)

Hilliard (4-2) at Hamilton County (1-3), 7:30 p.m.

Hollis Christian to Faith Christian (3-3)

Interlachen (6-0) at Bell (4-3)

Madison County (2-4) at Suwannee (4-3), 7:30 p.m.

Mandarin (4-2) at Fleming Island (3-2), 7:30 p.m.

Menendez (3-4, 1-1) on clay (2-4, 1-0)*

Middleburg (3-4, 1-0) at Columbia (3-3, 1-0), 7:30 p.m.*

Nease (1-6, 0-0) at Flagler Palm Coast (4-3, 1-0)*

Oakleaf (3-3, 1-1) at Gainesville Buchholz (5-0, 1-0), 7:30 p.m.*

Orange Park (1-5, 0-1) at Ridgeview (1-6, 0-1)*

Palatka (6-0, 1-0) at Keystone Heights (1-5, 0-1), 7:30 p.m.*

Paxon (1-5) at Beachside (4-1)

Ponte Vedra (3-3) vs Trinity Catholic (4-2)

Port Orange Atlantic (1-6, 0-0) at Crescent City (2-3, 0-0)*

Riverside (2-5) at Jackson (5-1), 6:30 p.m.

Tocoi Creek (4-2, 0-1) at Bradford (6-0, 1-0), 7:30 p.m.*

University Christian (7-0, 2-0) at Trinity Christian (6-0, 1-0), 7:30 p.m.*

West Nassau (2-5, 0-1) at Fernandina Beach (2-3, 0-1)*

Westside (1-5) at Baldwin (5-1), 6:30 p.m.

Young Children on the Move at Impact Christian (1-4)

Zarephath Academy at Chiefland (5-0), 7:30 p.m.

Stopped: North Florida Educational, Raines, Ribault, St. Augustine, White

Week 9 program, Georgia

Friday October 14

Camden County (5-2, 1-0) at Colquitt County (7-0, 0-0)*

Charlton County (4-2, 1-0) at Atkinson County (2-4, 0-0)*

Grovetown (3-4, 0-3) at Glynn Academy (3-4, 1-2)*

Toombs County (4-3, 1-2) at Pierce County (5-1, 1-1)*

Ware County (5-0, 1-0) at Bradwell Institute (0-6, 0-1)*

Stopped: Braunschweig

Copyright 2022 by WJXT News4JAX – All Rights Reserved.

Share.

Comments are closed.